ABC zadbanego samochodu – car detailing w pigułce

Samochód to nie tylko środek transportu. Szczególnie w sferze biznesowej coraz częściej jest elementem kreacji własnej osoby. Dlatego mało kto może sobie pozwolić na jazdę zaniedbanych samochodem. Auto detailing jest coraz popularniejszy.
Czym właściwie jest car detailing?
Detailing samochodowy jest kompleksowym czyszczeniem samochodu oraz jego renowacją i konserwacją. Prace obejmują detailing wewnętrzny, który polega na czyszczeniu tapicerki, podsufitki, kokpitu oraz wszystkich elementów z tworzyw sztucznych i metalu, oraz detailing zewnętrzny, który skupia się na lakierze samochodowym, szybach i elementach powlekanych chromem. Nie jest to jednak zwykłe czyszczenie samochodu. To szczegółowe i pracochłonne czynności, które potrafią doprowadzić samochód do stanu salonowego lub show-car, podnieść jego wartości użytkowe oraz znacznie wydłużyć jego żywotność.
Co najważniejsze, detailing samochodowy nie jest przeznaczony jedynie dla drogich i nowych samochodów. Każde auto wymaga precyzyjnego zadbania o jego wygląd i jakość pracy. Odpowiednie przeprowadzenie dokładnego czyszczenia znacznie podnosi wartość każdego modelu, niezależnie od jego rocznika.
Najlepiej detailing przeprowadzić dwa razy w roku, przed i po zimie. Czyszczenie jesienne pozwala na przygotowanie auta do trudnych warunków jazdy zimowej, a detailing wiosenny odświeża jego wygląd.
Auto detailing to kolejne etapy dokładnego czyszczenia samochodu
Czyszczenie samochodu najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Oczywiście cały proces można wykonać również samodzielnie. Warunkiem jest wyjątkowa dokładność oraz użycie specjalistycznych środków czyszczących. Od szamponów samochodowych, przez lakiery, po powłoki, pasty polerskie i woski. Oczywiście konieczne jest też użycie dobrych polerek czy odpowiednich ściereczek. Ręczna praca przy detailingu jest żmudna i niestety może nie być wystarczająca.
Detailing samochodu obejmuje 7 etapów działania

Każdy etap detailingu powinien być wykonany wyjątkowo dokładnie. Od niego zależą dalsze prace oraz efekt, jaki finalnie uzyskamy.
- Na początku należy dokładnie umyć cały samochód, nie zapominając o zamkach, nadkolach, wnękach i wszelkich zakamarkach.
- Następnie przygotowujemy powierzchnie pod polerowanie, przeprowadzając dokładne glinkowanie, które pozwoli usunąć brud z rys lakieru i porów tworzyw sztucznych.
- Trzeci etap jest polerowaniem i korektą lakieru. Zaczynamy go od dokładniej inspekcji nadwozia i wyłapania miejsc wymagających, chociażby wcześniejszej naprawy. To etap szczególnie ważny i powinien być wykonany umiejętnie.
Dla osób, które nie mają wprawy w dobieraniu odpowiedniej pasty polerskiej na podstawie jakości lakieru, poleca się korzystać z gotowych zestawów polerskich. Warto również zrezygnować z polerowania mechanicznego na rzecz mozolnego, ale bezpieczniejszego dla lakieru polerowania ręcznego. - W czwartym etapie czyści się powierzchnię lakierniczą po wcześniejszych pracach. To detailing lakieru wydobywający kolor, wygładzający nawierzchnię i w znacznym stopniu przygotowujący powłokę do jazdy w każdych warunkach.
- Piąty etap poświęcony jest woskowaniu.
- W kolejnym kroku należy przeprowadzić czyszczenie wnętrza samochodu, nie omijając nawet najmniejszego zakamarku. To dokładane pranie, odkurzanie i osuszanie. Po nim czyścimy i impregnujemy elementy skórzane, nakładamy dressing na części z tworzyw sztucznych, a na końcu zabezpieczamy uszczelki.
- Po wysprzątaniu wnętrza należy zająć się szybami, czyli je wyczyścić i odtłuścić. Na ich zewnętrzną stronę nakłada się „niewidzialną wycieraczkę” a od środka preparat przeciw parowaniu szyb.
- Ostatnim etapem jest woskowanie felg, dressing opon, zabezpieczanie zewnętrznych plastików.
Detailing samochodowy można przeprowadzać samodzielnie w domu
Jak widać, wszystkie te czynności z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Trzeba jedynie pamiętać, że prace przy aucie wymagają czasu i dokładności. Przed samodzielnym detailingiem trzeba nabyć:
- szampon samochodowy o neutralnym pH, z odpowiednimi rękawicami do mycia
- glinkę
- pastę polerską oraz pady polerskie
- wosk
- dressing do felg i „krwawiące felgi”
- środki do pielęgnacji kokpitu i elementów plastikowych we wnętrzu samochodu oraz tzw. czernidła
- preparat do szyb ograniczający osiadanie pary wodnej
- „niewidzialną wycieraczkę” itd.
Na pewno przy tym nie warto kupować przypadkowych środków samochodowych. Ich używanie może okazać się złudną oszczędnością. Dlatego przygotowaliśmy pełen wybór najlepszych kosmetyków samochodowych, specjalnie wyselekcjonowanych do tego celu.
Zadbanym samochodem jeździ się dłużej i bezpieczniej!
Podczas detailingu często wyłapuje się uszkodzenia, które w przyszłości mogą okazać się sporym problemem, natomiast dobrze zabezpieczone okna dają odpowiednią widoczność nawet podczas jazdy w trudnych warunkach. Warto więc podejść do tematu pielęgnacji samochodu nie tylko od strony pięknego wyglądu, ale również bezpieczeństwa jazdy.