Jak dbać o klimatyzację w aucie - czyli co robić, aby klima była zawsze sprawna

Kierowcy przywykli, że klimatyzacja jest podstawowym wyposażeniem samochodu. Mało kto, szczególnie latem, wyobraża sobie jazdę bez tego udogodnienia. Jednak również zimą klimatyzacja w samochodzie powinna być używana. Warto więc zadbać o jej jakość.
Dlaczego warto używać klimatyzacji?
Układ klimatyzacji w samochodzie kojarzy się z chłodzeniem wnętrza auta podczas letnich upałów. Tymczasem również zimą klimatyzacja stwarza optymalne warunki do jazdy. Przede wszystkim wpływa na dobre samopoczucie kierowcy i odpowiednie skupienie. Działa na poprawę wydajności oraz zmniejsza zmęczenie. Zarówno latem, jak i zimą, klimatyzacja obniża stopień wilgoci we wnętrzu samochodu, poprawia przejrzystość szyb oraz odświeża powietrze, zwiększając komfort jazdy.
Klimatyzację trzeba odświeżać!
Nieczyszczona klimatyzacja może nie tylko narazić właściciela auta na kosztowną naprawę, ale również zmusza podróżujących do jazdy w nieprzyjemnych warunkach. Brudna klimatyzacja samochodowa jest szczególnie niebezpieczna dla alergików. Rozwijają się w niej grzyby, pleśnie i inne patogeny, które przy każdym jej włączeniu, wydostają się do kabiny auta. Jeśli więc podczas jazdy samochodem z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, zaczynamy kaszleć, kichać, łzawią nam oczy czy na ciele zauważamy wysypkę, niezwłocznie musimy ją wyczyścić.
O klimatyzację samochodową można zadbać samodzielnie
Klimatyzację można odświeżać samodzielnie. Są na to szybkie i stosunkowo tanie sposoby, choć najlepiej używać ich tylko doraźnie.
- Odgrzybianie granatem
Metoda polega na umieszczeniu odbezpieczonego sprayu w samochodzie i załączeniu klimatyzacji w obiegu zamkniętym. Środek dostający się do obiegu neutralizuje zapachy oraz wyniszcza źródła grzybów i pleśni. Przy okazji używania środka w sprayu warto jednak wymienić filtr kabinowy, a także dokładnie wywietrzyć samochód.
- Pianka odgrzybiająca
Piankę odgrzybiającą trzeba wprowadzić bezpośrednio w kanały klimatyzacji przy użyciu gumowej rurki. Następnie załącza się obieg zamknięty klimatyzacji i czeka kilka minut. Im środek będzie głębiej umieszczony, tym jego działanie może okazać się skuteczniejsze. Co najważniejsze, po użyciu środka w piance samochód trzeba dokładnie wywietrzyć. Część środków ma działanie toksyczne.
- Ozonowanie wnętrza
Ozonowanie najlepiej wykonać w specjalistycznym punkcie. Można jednak kupić urządzenie ozonujące do samodzielnego użytku. Warto jednak wybrać generator zbliżony funkcjami do urządzenia profesjonalnego, ponieważ wersje amatorskie mogą nie działać dostatecznie skutecznie.
Specjalistyczne odświeżanie jest skuteczniejsze
Mimo że można samodzielnie odgrzybiać klimatyzację, ekonomiczniejszym posunięciem jest zlecenie prac profesjonalnej firmie. Mechanicy mają bowiem dostęp do zdecydowanie lepszych środków i urządzeń czyszczących.
- Środek grzybobójczy
Jedną z najprostszych metod profesjonalnego odgrzybiania jest zastosowanie środka grzybobójczego w aerozolu. Preparat można wprowadzić do obiegu na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest umieszczenie środka w kanałach nawiewowych komory silnika, tuż przy parowniku, gdzie najczęściej rozwijają się drobnoustroje. Drugą możliwością jest zastosowanie sprayu wewnątrz samochodu. Wówczas część środka wprowadzamy obok miejsca zasysania powietrza do klimatyzacji, a resztę do wnętrza samochodu. Środek penetrując klimatyzację oraz wnętrze samochodu pozbywa się patogenów praktycznie w każdym zakamarku auta.
- Ultradźwięki
To niezwykle skuteczna metoda, która polega na rozpyleniu płynu odkażającego i rozprowadzeniu go przy użyciu ultradźwięków, po układzie klimatyzacji i wnętrzu samochodu. Metoda ta stosowana jest zazwyczaj dwuetapowo, gdzie w pierwszej kolejności następuje odgrzybienie klimatyzacji, a następnie zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu.
- Ozon
Ozonowanie klimatyzacji nie wymaga używania dodatkowych środków chemicznych. Ozon, krążąc w samochodzie i układzie klimatyzacji utlenia cząsteczki patogenów, skutecznie się ich pozbywając. Ozonowanie jest bezpieczne, gdyż cząsteczki szybko ulegają rozpadowi.
Klimatyzacja musi być sprawna!
Jazda samochodem to wielokrotnie rodzaj pracy, ale nawet jeśli auto służy nam jedynie do wycieczek czy jazdy po zakupy, wszystko musi być sprawne. Warto zatem przynajmniej raz do roku zmienić filtry kabinowe w aucie, wymienić osuszacz i odgrzybić układ klimatyzacji. Wpłynie to nie tylko na komfort jazdy, ale również na jej bezpieczeństwo.