Jak dobrać akumulator samochodowy?

Akumulator jest jednym z ważniejszych elementów w samochodzie. Nie ma chyba kierowcy, których choć raz nie stanąłby przed koniecznością jego zakupu. Na rynku dostępnych jest kilka typów ogniw. Warto więc wiedzieć, jak dobrać odpowiedni akumulator samochodowy, aby służył nam przynajmniej kilka lat i był idealnie dopasowany do naszego auta.
Kiedy kupić nowy akumulator samochodowy?
Akumulator samochodowy zazwyczaj kupuje się w sytuacjach podbramkowych, kiedy następuje pełen zanik napięcia. Bardziej zapobiegawczy kierowcy już widząc zmiany w napięciu, planują wymianę urządzenia. Oczywiście urządzenie powinno być niezwłocznie wymieniane również, jeśli zauważy się uszkodzenie jego obudowy.
Zawsze warto przy tym sprawdzić działanie instalacji elektrycznej samochodu, bowiem podwyższone zużycie energii podczas postoju, awaria alternatora, a nawet zaśniedziałe kable, mogę dawać obraz źle działającego akumulatora, niezależnie czy będzie nowy, czy dotąd używany.
Gdzie kupić najlepszy akumulator?
Akumulatory można kupić niemal wszędzie. Po dobre akumulatory samochodowe najlepiej jednak udać się do specjalistycznego punktu, sklepu motoryzacyjnego, w ostateczności warsztatu samochodowego. Decydując się na zakup akumulatora z marketu, musimy wiedzieć, że nie mamy gwarancji najwyższej jakości ogniwa. W awaryjnych sytuacjach może to być jednak najszybsze źródło ratunku.
Wybierz odpowiednią technologię akumulatora
Na rynku mamy do wyboru cztery rodzaje akumulatorów samochodowych pracujących w różnych technologiach:
- akumulatory kwasowo-ołowiowe polecane są do samochodów osobowych z podstawowym wyposażeniem
- akumulatory srebrowo-wapniowe wykorzystywane są najczęściej w samochodach o bogatszym wyposażeniu w elektronikę. Wyróżniają się szybszym ładowaniem w ruchu miejskim i mają większą moc rozruchową
- akumulatory EFB montowane są do aut z systemem Start&Stop, ponieważ wypełnione są płynnym kwasem są najmocniejszymi akumulatorami na rynku
- akumulatory AGM stosowane są w mocnych autach z systemem Start&Stop. Mają technologię umożliwiającą im ładowanie podczas hamowania
Im większy jest akumulator, tym większa jest jego pojemność i moc.
Pojemność akumulatora to zdolność ogniwa do przechowywania ładunków elektrycznych, niezbędnych do uruchomienia odbiorników, czyli silnika samochodowego i urządzeń elektrycznych auta. Liczona jest w amperogodzinach i określa, ile godzin będzie pracował akumulator w 25 stC, oddając każdorazowo prąd o natężeniu jednego ampera, do kompletnego rozładowania.
Natomiast moc rozruchowa akumulatora to natężenie szczytowe ogniwa, mierzone w temp -18stC. Im zatem wyższa moc rozruchowa, tym więcej prądu jest w stanie dostarczyć w krótkim czasie.
Ponadto do samochodów osobowych z reguły trzeba kupić akumulator, którego napięcie wynosi 12V, zaś dla ciężarowych 24V. Jedynie samochody zabytkowe mają akumulatory z mniejszym napięciem, które wynosi tylko 6V.
W specjalistycznych punktach zajmujących się obrotem akumulatorami samochodowymi można jednak zakupić model odpowiedniej wielkości, ze zróżnicowanymi parametrami. Nie warto bowiem montować mocnych modeli w słabszych autach, ponieważ nie będziesz w stanie wykorzystać pełnej jego mocy, co w efekcie spowoduje jego przedwczesne zużycie.
Jaki akumulator samochodowy wybrać?
Każdy samochód ma katalogowo dedykowaną moc i pojemność akumulatora. Jeśli jesteś więc właścicielem auta salonowego, kupując drugi model akumulatora, możesz się kierować gabarytami, parametrami i technologią dotąd używanego urządzenia. Dodatkowo, jeśli przemawia za tym ekonomia jazdy oraz większy bilans elektryczny, można zwiększyć pojemność akumulatora o 10%, czyli zamiast zakupić ogniwo 45Ah, w aucie można zamontować akumulator 50 Ah.
Jeśli jednak Twój samochód był kupiony w komisie lub od innego użytkownika, nigdy nie masz pewności, czy zastane pod maską ogniwo jest dobrze dobrane do samochodu i jaki nowy akumulator wybrać. Wówczas należy skorzystać z katalogów przyporządkowania akumulatorów. Wskażą one jeden lub kilka ogniw, które są dobrymi zamiennikami fabrycznie zamontowanych ogniw.
Wybierając dobre akumulatory samochodowe, warto więc wziąć pod uwagę jego rozmiary, położenie biegunów, preferowaną technologię działania, a także pojemność i prąd rozruchowy oraz datę zalania akumulatora, ale przede wszystkim model zalecany przez producenta.
Przy podejmowaniu decyzji, jakie dobre akumulatory samochodowe wybrać, pomocne mogą być również informacje, że:
- jeśli Twój samochód jest dieslem, lepiej zainwestuj w mocniejszy akumulator, który ma wyższą wartość amperów, a więc większą moc rozruchową
- im większa jest pojemność silnika, tym pojemniejszy powinien być akumulator
- bogatsze wyposażenie samochodu wymaga akumulatora o większej pojemności
- nowe ogniwo powinno być dopasowane do samochodu również wielkością. Nie są wskazane ani luzy w miejscu montażu, ani wciskanie akumulatora na siłę
- jednym z ważniejszych elementów jest polaryzacja
Nie oszczędzaj na akumulatorze
W zależności od ich pojemności, ceny akumulatorów zaczynają się od ok. 200 zł i zdecydowanie nie warto w tym wypadku szukać oszczędności.
Mniejszą cenę zapłacimy jednak za dobrej jakości, ale dopasowane do samochodu ogniwo. Wyższa półka cenowa akumulatorów zazwyczaj oznacza bowiem ich większą pojemność, a ta nie zawsze jest konieczna. Ponadto drogiego akumulatora nie opłaca się montować do taniego samochodu, choćby był wysokiej mocy. Stare auta mają obniżone parametry, mimo że dane fabryczne mówią co innego.
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Akumulatora nie można beztrosko wyrzucić do śmietnika. Należy do odpadów niebezpiecznych i zawiera kwas siarkowy, rtęć, kadm, metale ciężkie oraz związki ołowiu. Zgodnie z ustawą z 2009 r., która usystematyzowała sposób zabezpieczenia baterii i akumulatorów, trzeba go oddać do firmy lub organizacji, która posiada uprawnienia do zbierania, transportu i recyklingu ogniw.
Zgodnie z ustawą, osoba, która kupuje akumulator kwasowo-ołowiowy jest zobowiązana do przekazania zużytej baterii sprzedawcy akumulatora. W przypadku, jeśli kupujący tego nie zrobi, sprzedawca pobiera opłatę depozytową w wysokości 30 zł, oraz potwierdza to na specjalnym formularzu, przy czym kwota ta zostaje zwrócona w momencie oddania starego akumulatora samochodowego, pod warunkiem, że zwrot następuje w ciągu 30 dni.