Przyczepki rowerowe - tak czy nie?

2018-07-31
Przyczepki rowerowe - tak czy nie?

Coraz więcej osób stawia na aktywny sposób spędzania czasu. Każdy szuka idealnego rozwiązania dla siebie, wielokrotnie wybierając rodzinną jazdę rowerem. Jeśli w wyprawach uczestniczą dzieci, do tej pory najpopularniejszym rozwiązaniem do ich przewożenia były foteliki rowerowe. Od paru lat rynek podbijają jednak przyczepki rowerowe.

Co warto wybrać, jeśli uczestnikiem wycieczek jest dziecko? Czy modne przyczepki rowerowe są niezbędne na rodzinnych przejażdżkach? Sprawdźmy!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Popularne foteliki rowerowe potrafią zaskoczyć zastosowanymi materiałami czy rozwiązaniami, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy małego pasażera. Niestety nie przewidują innego miejsca ich montowania niż kierownica czy bagażnik roweru któregoś z rodziców. Przez to rower jest mniej stabilny, utrudnia bezpieczną jazdę, a przy wypadku naraża dziecko na niczym nietłumiony upadek ze znaczniej wysokości.

W przypadku przewożenia dziecka w przyczepce rowerowej, rower zupełnie nie traci swojej stabilności dzięki nisko umieszczonemu środkowi ciężkości. Podczas ewentualnego upadku, przyczepka wciąż stoi stabilnie na kołach, a nawet jeśli zostanie przewrócona, dziecko wciąż jest chronione metalową konstrukcją, która znacznie tłumi siłę uderzenia.

Liczy się wygoda

Przyczepka rowerowa wydaje się więc o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem dla małego pasażera. Ważnym kryterium wyboru między fotelikiem rowerowym a przyczepką rowerową jest jednak również komfort jazdy. Oczywiście rozpatrując ten temat, musimy zauważyć, że liczy się nie tylko wygoda dziecka, ale również łatwość prowadzenia czy możliwości zatrzymania roweru osoby dorosłej.

Komfort jazdy rowerem

Teoretycznie rowerem z przyczepką rowerową nie wjedzie się wszędzie. Wąskie ścieżki, zatłoczony chodnik, wysoki krawężnik czy kilka schodków zdecydowanie lepiej pokonamy, jeśli dziecko będzie przewożone w foteliku rowerowym. Ponadto fotelika nie trzeba przeciskać między słupkami, znacznie lepiej nimi manewrować na płotkach zwalniających i - szczególnie kobietom - lżej się z nimi poruszać. Poza tym, jeśli musimy przejechać niewielkie dystanse, każdorazowy montaż przyczepki może wyprowadzić z równowagi. Przy czym nie można zapominać, że niektóre modele mają możliwość sprawnego złożenia. Jeśli jednak rozważać komfort jazdy dziecka to zdecydowanie lepiej wygląda opcja jego przewożenia przyczepką rowerową.

Komfort jazdy dla dziecka

Przede wszystkim dziecko jadące w foteliku ma ograniczoną widoczność przez plecy rodzica, a jeśli przyśnie, nie jest w stanie obrać wygodnej pozycji. Podczas jazdy nie może też urozmaicić sobie czasu zabawą i jest narażone na każdą pogodę.

Wszystkie wady podróżowania w foteliku rowerowym niweluje przyczepka rowerowa. Dziecko jest osłonięte przed skwarem, ale również przed deszczem i chłodem. Może się w nim wygodnie ułożyć i bawić zabranymi zabawkami, a w niektórych przyczepkach, jak np. w modelu Croozer kid for 2 możemy przewozić nawet dwoje dzieci jednocześnie. Istotną zaletą przyczepek rowerowych jest też fakt, że można w nich przewozić także dzieci, które jeszcze nie siedzą stabilnie. Umożliwiają to specjalne hamaki lub wyściółki, montowane np. w modelu Croozer kid for 1 + hamak. Poza tym foteliki rowerowe mogą przewozić dzieci tylko do 7 roku życia, zaś przyczepki zmieszczą najmłodszych do 120 cm wzrostu, a to daje znacznie więcej możliwości.

Przyczepka rowerowa jest funkcjonalna

Fotelik rowerowy jest tylko fotelikiem. Natomiast przyczepka rowerowa ma wiele funkcji, które umożliwiają jej szerokie zastosowanie praktycznie przez cały rok. Po dołączeniu kółek, uchwytu, a nawet płozów przyczepka może być wózkiem spacerowym, wózkiem do biegania, czy chociażby wygodnymi sankami.

Kupić przyczepkę do roweru czy fotelik?

Fotelik jest tańszy, nie wymaga miejsca na garażowanie i raczej nikt go nie odepnie z roweru, a więc nie trzeba go za każdym razem demontować. Przyczepka rowerowa ma jednak wiele zalet, których nie osiągnie nawet najlepszy fotelik.

Jeśli więc zdecydujemy się na przyczepkę rowerową, sprawdźmy amortyzację modelu, pasy, zagłówki i dodatkowe schowki w przyczepce. Weźmy pod uwagę szybkość jej składania oraz rozwiązania techniczne umożliwiające wietrzenie wnętrza, oraz ochronę dziecka przed deszczem czy upałem. Ważna jest też waga przyczepki, wielkość i pojemność przyczepki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1159 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
ok
2024-02-08
Wszystko ok polecam.
pixel