Uchwyty narciarskie - czyli jak bezpiecznie i wygodnie przewozić sprzęt zimowy?

Jak bezpiecznie i wygodnie przewozić sprzęt zimowy?
Zimowa aura zachęca miłośników sportów narciarskich do szusowania. Narty oraz deski snowboardowe, które kupujemy najczęściej z dużą dbałością o jakość i wygodę, trzeba w jakiś sposób dostarczyć na stok. Nie da się przecież spakować ich do bagażnika. W jaki sposób zatem transportować sprzęt zimowy, aby podczas przewożenia samochodem był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem, spadnięciem oraz nie stwarzał ryzyka uszkodzenia lakieru samochodowego? Dobór bagażnika na sprzęt zimowy to ogromne możliwości, ale i pewne wymogi, stawiane przez producentów, by jakość transportu była najwyższa, a funkcjonalność nie ograniczała sprawnego użytkowania pojazdu. Pozostaje oczywiście kwestia zgodności z przepisami, co również nie jest pomijane przez świadomych użytkowników. Wybierając bagażnik na sprzęt narciarski, przede wszystkim warto więc określić możliwości, jakie stwarza nasz pojazd. Jeżeli dach pojazdu wyposażony został w aluminiowe lub stalowe belki bazowe, można szukać bagażnika dachowego, montowanego do bazy. Jeżeli samochód posiada hak, dobrym wyborem będzie z pewnością bagażnik na tył, który wykorzystuje go podczas transportu sprzętu. W przypadkach niestandardowych również można znaleźć rozwiązanie, trzeba jednak odpowiednio dobrać parametry i możliwości.
Bagażniki dachowe na sprzęt zimowy
Montowane do bazowych belek bagażniki na sprzęt zimowy posiadają wiele zalet. Począwszy od nieograniczenia widoczności podczas prowadzenia pojazdu, po doskonałe umocowanie sprzętu zimowego, który zabezpieczony jest przed zniszczeniem oraz kradzieżą, dzięki kluczykowi. Bagażniki dachowe na sprzęt narciarski, to w rzeczywistości aluminiowe profile, wykończone elementami tworzywa sztucznego, wyposażone w zamek oraz gumowe elementy ochraniające sprzęt przed zarysowaniem oraz lakier samochodu. Bagażniki takie montuje się w prosty sposób, bez użycia specjalistycznych narzędzi, a wygodne, dostosowane do użytkowania zimą mechanizmy, umożliwiają obsługę nawet w rękawicach narciarskich. Czym różnią się, dostępne bagażniki dachowe? Przede wszystkim zakresem możliwości. Do wyboru mamy bagażniki dachowe, które mogą transportować 3 pary nart lub 2 deski snowboardowe (model Amos Ski Lock 3), a nawet modele na 6 par nart lub 4 snowboardy (jak np. HR-450). Bagażniki różnią się przedziałem cenowym oraz jakością wykonania. Modele z niższego przedziału cenowego, jak wspomniany Amos Ski Lock 3 lub HR-450 montuje się do belek bazowych za pomocą obejm w kształcie litery U lub adapterów, przeznaczonych do belek, wyposażonych w rowek T. Obydwa modele, mimo swojej korzystnej ceny, spełniają normy bezpieczeństwa - w pierwszym przypadku, potwierdzone certyfikatem B28, w drugim atestem Tüv Rheinland oraz Shevcert i CERT C8SD 1305. Przewożone narty oraz deski snowboardowe są zabezpieczone przed upadkiem podczas jazdy gumowymi adapterami, dzięki którym sprzęt jest unieruchomiony i stabilnie zamontowany.
Wyższa półka na dachu
Wśród dostępnych modeli z pewnością na uwagę zasługują propozycje marki Thule, która ugruntowała sobie doskonałą pozycję wśród producenta bagażników. Thule Snow Pack to bagażnik, który umożliwi bezpieczny transport 4 par nart lub 2 snowboardów. Jego funkcjonalność oraz wysoka jakość wykonania idą w parze z certyfikatami Tüv Rheinland oraz G5, a elementy gumowe, zostały dokładnie zaprojektowane, by ochronić sprzęt oraz lakier samochodu przed uszkodzeniem. Prosta obsługa bagażnika możliwa jest w każdych warunkach. Bagażnik Olimp II to propozycja dla osób, które chcą przewieźć 6 par nart, jednak w przypadku snowboardu, uda się zamontować jedynie dwie deski. Praktycznym rozwiązaniem w bagażnikach dachowych jest możliwość regulacji wysokości, związanej z wysokością wiązań narciarskich. Pośrednią cenowo, rozsądna opcją jest model Taurus Snow Up 600, który posiada wszystkie udogodnienia, niezbędne certyfikaty oraz możliwość transportu 6 par nart lub dwóch desek.
A może bagażnik rowerowy na hak?
Dla posiadaczy haka, najlepszą opcją będzie wybór bagażnika, który będzie na nim wsparty. Co z ograniczeniem widoczności, dostępem do bagażnika lub przysłonięciem tablicy rejestracyjnej? Bagażnik Inter Pack Ski Pack posiada rozwiązania, które eliminują wszystkie wątpliwości. Bagażnik można otworzyć po odchyleniu konstrukcji. Tablica rejestracyjna umiejscowiona jest na dołączonym uchwycie, co sprawia, że jest w stu procentach widoczna. Bagażnik nie ogranicza widoczności pojazdu, pozostawiając oświetlenie tylne nieprzysłonięte. Można transportować aż 6 par nart lub 4 snowboardy. Można regulować wysokość mocowania nart. Osoby, które posiadają bagażnik rowerowy marki Perruzo, z pewnością skorzystają z opcji montażu adaptera tej marki, służącego do transportu sprzętu zimowego. Dzięki Peruzzo Ski, można transportować pięć par nart lub cztery deski snowboardowe. Adapter jest montowany w prosty sposób, nie ogranicza widoczności tylnego oświetlenia, sprzęt przewożony jest w pozycji pionowej.
Gdy nie posiadasz belek bazowych na dachu, ani haka
Nowoczesne rozwiązania wychodzą na przeciw kierowcom, którzy nie posiadają haka, ani bazy dachowej do montażu bagażnika. Nie oznacza to również, że sprzęt narciarski będzie transportowany w gorszych warunkach. Bagażniki magnetyczne, to nowoczesne rozwiązanie, doskonałe również dla właścicieli pojazdów o małym dachu. Rozstaw minimalny w tym przypadku to 36 cm. Uchwyt magnetyczny Fabbri Ellisse Ski&Board to łatwy montaż, dzięki magnetycznym płytkom, brak ryzyka uszkodzenia lakieru. Zaciski blokujące z elastycznego materiału gwarantują zabezpieczenie sprzętu. Można przewieźć za jego pomocą 2 pary nart lub 2 snowboardy. Dach należy oczyścić, aby łatwiej przymocować bagażnik. Propozycja atrakcyjna cenowo, sprawiająca, że nie ma rzeczy niemożliwych.